Čo prežívajú deti pri konfliktnom rozchode rodičov

Autor: Silvia Slezáková | 4.5.2013 o 20:43 | (upravené 4.5.2013 o 21:20) Karma článku: 12,34 | Prečítané:  1987x

Ide o prepis časti prednášky Ursuly Kodjoe, ktorá odznela v rámci konferencie „Nové európske trendy v starostlivosti o deti po rozvode rodičov".

- Tomi, 11 rokov (rodičia 6 rokov naťahujú konflikt, čo je viac ako polovica jeho života):

Vetu možno chápať, ako určitú súčasť vzdelávania sudcov, ako niečo čím dieťa apeluje na sudcov za všetky deti.

Sudca rodičom rozkázať, zdôrazňujem rozkázať, aby sa znášali."

Je to 100-% vyjadrenie všetkých detí, inými slovami nech sa už, preboha, tí rodičia už viac nehádajú. Rodičia by mali zo svojich hádok deti na 100 % vyňať. Rodičia by sa mali dohodnúť o všetkých veciach týkajúcich sa detí. Rodičia by sa mali k sebe správať priateľsky.

A veľmi dojímavé želanie rodičia by mali považovať jeden druhého aspoň trošku za dobrého."

A predstavte si po týchto všetkých želaniach, ktoré sa najčastejšie vyskytli medzi výpoveďami detí. Predstavte si situáciu na jednej strane otec, na druhej strane matka a medzi nimi pendlujúce dieťa s bielou vlajkou v rukách.

 

- Janick, 6 rokov:

Keď na seba moji rodičia kričia, dostanem taký strach, že sa niekedy pomočím, aj keď som veľký."

Keď sa rodičia hádajú, naháňa to dieťaťu strach. Keď kričia rodičia jeden na druhého, dostávajú deti ešte väčší strach. Keď sa fyzicky napádajú, dostávajú deti smrteľný strach. Všetko sa to stupňuje a rodičia si to ani nevšimnú.

 

- Maja, 11 rokov:

Vždy v piatok dostávam v škole bolenie brucha, pretože neviem, či sa budú znovu hádať, keď ma otec príde vziať."

Čo vlastne rodičia očakávajú od svojich detí v takýchto situáciách? Že budú v škole naďalej dobrí, budú sa dobre učiť, budú mať dobré známky, budú sa vedieť koncentrovať? To očakávajú od nich nielen rodičia, ale aj učitelia. Hovorím, toto nie je možné.

Napríklad deti v takýchto situáciách dostávajú strach, prežívajú pocity strachu, pri čakaní na to, že zazvoní telefón, lebo očakávajú, že keď zazvoní telefón na druhej strane bude jeden z rodičov. Ten rodič, ktorý zdvihne telefón, začne sa s ním rozprávať, čo vyústi do veľkej hádky. A v dieťati to rezonuje, v ich srdci a v hlavách v podstate iba tento problém.

 

- Max, 9 rokov:

Keď odchádzam od mamy, som smutný, keď odchádzam od otca som tiež smutný, vlastne som teraz iba stále smutný."

Dráma týchto detí spočíva v tom, že nemôžu ukazovať tento smútok navonok. Pretože vedia, že rodičia majú medzi sebou problémy a nechcú byť príčinou toho, aby nastali ešte väčšie problémy.

 

- Filip, 14 rokov:

Hanbím sa, keď sa moji rodičia navzájom osočujú. Potom nimi pohŕdam obidvomi."

Keď deti zažívajú dlhoročné hádky medzi rodičmi, postupne strácajú voči nim rešpekt a dôveru. Mnohé z týchto detí opúšťajú domov veľmi skoro, pretože unikajú z tejto pre nich neznesiteľnej situácie.

 

- Timo, 8 rokov:

Stará mama, starý otec vysvetlite mi prečo sa rodičia k sebe správajú nejako smiešne. Pomôže mi to." Starí rodičia môžu v takejto situácií veľmi pomôcť deťom, keď sa rodičia začnú hádať, keď vznikajú takéto problémy. V prípade teda, že sú niekde nablízku. Samozrejme, že to musí byť robené určitou správnou formou, to znamená, že starí rodičia musia byť v takýchto situáciách, zdržanliví čo sa týka názorov na niektorého z rodičov. Určite nepomôže, aby starí rodičia len lamentovali, napr. „vždy sme to hovorili, že táto žena do našej rodiny nepatrí."

Je veľmi dôležité, aby v takýchto situáciách dostali malé deti od starých rodičov posolstvo v tom zmysle, že im starí rodičia povedia: Tvoj otecko a mamička v poriadku, majú Ťa veľmi radi, len teraz majú nejaké problémy, ale tie určite vyriešia."

 

- Ján, 7 rokov:

Najradšej by som sa vtesnal do stredu medzi nich dvoch, aby som mohol aj ja niečo povedať. Konečne potom by som mal pokoj."

Deti často majú pocit, že musia urobiť niečo, aby rodičov zmierili, čo sa im obyčajne nepodarí. Začínajú mať pocit, že zlyhali.

Logika takýchto detí je veľmi jednoduchá a je správna vo výklade pre ne samé. Inými slovami, dieťa si to začne nahovárať: „Nedokázal som ani len to, aby sa začali rodičia znášať. To znamená, že nie som ani hodný toho, aby boli moji rodičia spolu v poriadku."

 

- Klára, 10 rokov:

Keď ležím v posteli, tak si vždy vymyslím takú správnu rodinu, kde sa všetci majú radi, potom sa necítim tak sama."

Samota je najviac spomínaný pocit zo strany detí, pretože nemajú nikoho vo svojom okolí s kým by o danej situácii mohli hovoriť.

 

- Lena, 15 rokov:

Každý z nich chce byť ten lepší a myslia si, že ja to nevidím, je mi z toho zle. Ja ich mám predsa oboch rada, takých akí sú."

Touto vetou vlastne vidíme, že toto dieťa, akoby mala vyzretejšie náhľady na celú situáciu, ako samotní rodičia v danej situácii.

Vlastne už je to náhľad profesionálov, ktorí potom s takýmito rodinami pracujú. Ale mnohí profesionáli stále hľadajú v danej situácii v rodičovskom konflikte toho lepšieho z tých dvoch rodičov.

Deti, ale neposudzujú rodičov podľa určitých znakov, ani charakterových vlastností. Deti milujú jedného svojho otca a jednu svoju matku so všetkým, čo k tomu patrí, s ich silnými aj slabými stránkami. Neexistujú ďalší rodičia, nikto nemá ďalších rodičov aj my máme jedných rodičov. To je základný postoj.

 

- Rafaela, 4 roky:

Keď si mama všimne, ako milujem otca, tak veľmi zosmutnie."

Tu je niečo, čo sa často ukazuje - parentitizácia. Deti rozpoznávajú potreby rodičov, lepšie ako poznajú svoje vlastné potreby. Dieťa v takejto situácii musí utajovať svoju lásku, napr. v tomto prípade k otcovi, pretože mama nemôže zniesť ten pocit, že dieťa miluje aj otca. Nechce sa o lásku dieťaťa s otcom deliť.

 

- Kevin, 11 rokov:

Niekedy si želám, aby som bol mŕtvy. Potom to konečne všetko skončí."

Nachádzame to veľmi často vo výpovediach detí v takýchto prípadoch rodín. Je to strastiplná veta malého dieťaťa.

Ide o to, že to nemôžeme brať tak, že dieťa vyjadruje, že sa chce zabiť, alebo vyjadruje samovražedné sklony. Týmto vyjadruje malé dieťa iba samotný fakt, že nech už sa niečo stane, len nech tento konflikt konečne prestane, lebo dieťa ho už viac neznesie, to znamená, že už chce byť preč od celej tejto konfliktnej situácie.

A toto je aj niečo, čo je vlastne Vašou úlohou, vysvetliť to rodičom, aby pochopili, že dieťa jednoducho nemôže takúto situáciu zniesť a chce byť odtiaľ preč.

 

Ďalšie výpovede:

 

- Jesica, 12 rokov:

Moja mama trpí nutkaním kontroly. Neustále telefonuje, keď som u otca, nikdy nás nenechá na pokoji."

Keď sa vrátim, tak sa musím podrobiť vypočúvaniu ako na polícii. Kde ste boli? Ako ste boli? Čo ste jedli? Boli ste v McDonalde? Kto bol ešte s vami? Kedy si išla do postele? - To viac nemôžem zniesť."

 

- Pierre, 16 rokov:

nič viac nehovorím, s každou maličkosťou okamžite bežia za právnikom. nehovoria medzi sebou o ničom. To znamená, že nie je medzi nimi žiadna normálna veta, nikdy nepadne. A so mnou vôbec nehovorí žiaden z nich. Keď budem mať 18-násť, v ten deň zmiznem z tohto miesta."

 

A na záver niečo pozitívne.

 

Po mame viem dobre behať, po otcovi viem dobre rátať. Nič sa nezmenilo. Bývame iba v dvoch rozličných bytoch."

 

- Timo, 12 rokov:

Som veľmi hrdý na mojich rodičov. nikto o nikom nehovorí žiadne zlé slovo. Všetko je v poriadku. Oni teraz priatelia."

 

Autorkou prednášky je Ursula Kodjoe, ktorá pracuje ako psychologička, forenzná znalkyňa, rodinná terapeutka a mediátorka viac ako 20 rokov. Prednáška s názvom „Rodičovský konflikt a detské perspektívy" odznela v rámci konferencie „Nové európske trendy v starostlivosti o deti po rozvode rodičov" 29. 04. 2013 v Bratislave.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?